Solutions
Integral CalculatorDerivative CalculatorAlgebra CalculatorMatrix CalculatorMore...
Graphing
Line Graph CalculatorExponential Graph CalculatorQuadratic Graph CalculatorSin graph CalculatorMore...
Calculators
BMI CalculatorCompound Interest CalculatorPercentage CalculatorAcceleration CalculatorMore...
Geometry
Pythagorean Theorem CalculatorCircle Area CalculatorIsosceles Triangle CalculatorTriangles CalculatorMore...
Tools
NotebookGroupsCheat SheetsWorksheetsPracticeVerify
en
English
Español
Português
Français
Deutsch
Italiano
Русский
中文(简体)
한국어
日本語
Tiếng Việt
עברית
العربية
Popular Word Problems >

John has 2 apples. both apples were for 2 dollars. how much price is for every apple

  • Pre Algebra
  • Algebra
  • Pre Calculus
  • Calculus
  • Functions
  • Linear Algebra
  • Trigonometry
  • Statistics
  • Physics
  • Chemistry
  • Finance
  • Economics
  • Conversions

Solution

Johnhas2apples.bothappleswerefor2dollars.howmuchpriceisforeveryapple

Solution

4
Solution steps
Multiply the numbers:2⋅2
=4

Popular Examples

Kira went for a drive in her new car. She drove for 37.5 miles at a speed of 30 mph, and 10 miles at a speed of 40 mph. For how many hours did she drive?sam ate 3 apple and there were 4 apples, How many apple is left?the sum of three consecutive odd integers is 51 , find the numberstwelve is at most a number decreased by 7The sum of 2 consecutive numbers is 55:The square root of tree less the bigger number is
Study ToolsAI Math SolverPopular ProblemsWorksheetsStudy GuidesPracticeCheat SheetsCalculatorsGraphing CalculatorGeometry CalculatorVerify Solution
AppsSymbolab App (Android)Graphing Calculator (Android)Practice (Android)Symbolab App (iOS)Graphing Calculator (iOS)Practice (iOS)Chrome ExtensionSymbolab Math Solver API
CompanyAbout SymbolabBlogHelp
LegalPrivacyTermsCookie PolicyCookie SettingsDo Not Sell or Share My Personal InfoCopyright, Community Guidelines, DSA & other Legal ResourcesLearneo Legal Center
Social Media
Symbolab, a Learneo, Inc. business
© Learneo, Inc. 2024